Birmovanie
Birmovanie
Birmovanie je podobne ako krst sviatosťou uvádzajúcou do kresťanského života a bez birmovania by bolo neúplné. Riadnym vysluhovateľom tejto sviatosti je biskup. Pri birmovaní sa na birmovaného vkladajú ruky a pomaže sa posvätenou krizmou, pričom sa vyslovuje: „Prijmi znak daru Ducha Svätého.“. Birmovanému sa vtláča duchovná pečať – pečať Ducha Svätého. Pomazanie je tu znakom posvätenia.
Kto môže prijať sviatosť birmovania?
Sviatosť birmovania môže prijať každý pokrstený, ktorý ešte nebol pobirmovaný. Podmienkou k prijatiu tejto sviatosti je milosť posväcujúca v duši, teda stav bez hriechu po svätej spovedi (po prijatí sviatosti pokánia), príprava a zodpovedajúci vek, keď človek už plne užíva rozum (okrem nebezpečenstva smrti).
Účinky birmovania
- Plné vyliatie Ducha Svätého a prehĺbenie krstnej milosti
- Pevnejšie spojenie s Kristom
- Rozmnoženie darov Ducha Svätého
- Duch Svätý dáva silu byť verný Kristovi, šíriť a vyznávať vieru
- Nezmazateľný duchovný znak
Dary Ducha Svätého, ktoré dostávajú birmovanci pri tejto sviatosti, vedú pokrsteného človeka k zrelosti kresťanského vyznania a dávajú mu silu k svedectvu. Ten, kto sa rozhodol úprimne prijať sviatosť birmovania, dosvedčuje, že to so svojím kresťanstvom myslí vážne.
Príprava na prijatie sviatosti birmovania trvá rok a túto prípravu si robia študenti 2. ročníka stredných škôl a starší.
Birmovanec si pozýva aj birmovného otca alebo birmovnú mamu, obvykle chlapci majú birmovných otcov, dievčatá birmovné mamy. Je veľmi vhodné, ak birmovným rodičom je krstný rodič, tým sa vyjadruje aj súvis medzi krstom a birmovaním. Birmovným rodičom môže byť len pobirmovaný kresťan katolík.
Podmienky pre birmovancov
Celá príprava na prijatie sviatosti birmovania má dve časti, ktoré sú navzájom prepojené.
Prvá je teoretická - náuková časť, ktorej úlohou je znova si oživiť vedomosti z oblasti náuky viery, Svätého Písma, prikázaní a sviatostí. To sa deje na stretnutiach v skupinke a pri piatkových mládežníckych sv. omšiach.
Druhá časť je praktická – duchovná, ktorá pozostáva z praktického
prežívania vlastného duchovného života t.j. prijímania sviatosti zmierenia, účasti na svätých omšiach hlavne v nedeľu a prikázaný sviatok, mládežníckych svätých omší a víkendovkách špeciálne pre birmovancov – budú 2 (formačná víkendovka - kurz FILIP a víkendovka v rámci skupinky), a iných duchovných aktivitách vo farnosti – adorácie, miništrovanie, mládežnícke spoločenstvo, čítanie v kostole, spev alebo hranie v mládežníckom zbore a iné...
Obe časti sú veľmi dôležité pri príprave na prijatie sviatosti birmovania a bez nich nie je možné pokračovať v príprave, alebo prijať sviatosť.
Na prípravu na sviatosť birmovania v školskom roku 2022/2023 sa môžete prihlásiť už teraz prostredníctvom tohto PRIHLASOVACIEHO FORMULÁRA.
Príprava začne v septembri 2022, bližšie informácie Vám včas poskytneme e-mailom alebo prostredníctvom farskej stránky, Infolistu.